BERGAMA KÜLTÜR MERKEZİ

  • Bergama Kültür Merkezi
Proje Detayı

2016 yılında tamamlanan Bergama Kültür Merkezi, EAA-Emre Arolat Architecture tarafından tasarlanmış, sadece bir yapı değil, aynı zamanda bir fikri de barındıran eşsiz bir projedir. BerKM, Pergamon'un iki bin yıl öncesindeki kültür, bilim ve sanat merkezlerinden ilham alarak, o dönemin özgün kimliğine kavuşması için önemli bir adım olarak konumlandırılmıştır.

  • Merkez, mahalleyi şehrin geri kalanına bağlayan bir köprü ile caddenin üzerinden hafifçe yükselerek etkileyici bir kompozisyon oluşturur. Bu tasarım, mimar Emre Arolat'ın Bergama Kültür Merkezi'ni şöyle anlatmasına ilham verdi: "İçinde bulunduğu bölgenin saklı belleğinden türetilen bu yapı, bugünün Bergama’sının sanatsal ve kültürel zeminini genişleterek önemli bir kamusal rol üstleniyor."
  • Bergama Kültür Merkezi, geçmişin izlerini taşıyan bir belleği günümüz Bergama'sına entegre ederek, sanatsal ve kültürel bir zemin oluşturuyor. Çevresiyle kurduğu çok katmanlı bağlamsal ilişkiler, proje aşamasında uluslararası mimari ödüller kazanan bu yapıyı şimdiden bir Bergamalı yapıyor.
  • Çelik Konstrüksiyon